Sanktuarium Matki Bożej Rywałdzkiej

Matka Boża Rywałdzka

Ogłoszenia Parafialne                                                                              6 Niedziela Zwykła 2020.02.16
 1. W każdą niedzielę, po mszy św. porannej, modlimy się w intencji przygotowań do parafialnych Misji Świętych i ich wielorakich owoców. Modlitwy prowadzone są podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Potrwają one aż do maja. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału. Z tego tytułu, wypominki odczytywane są przed mszą św. o godz. 17.00.
 2. Beatyfikacja Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego będzie miała miejsce, na placu Piłsudzkiego w Warszawie, w niedzielę, 7 czerwca, o godz. 12.00. Po uroczystej mszy św., procesja z relikwiami błogosławionego uda się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Z racji na fakt więzienia Prymasa w naszym klasztorze mamy szczególny tytuł do uczestnictwa w tej uroczystości, stąd organizujemy na nią jednodniową pielgrzymkę autokarową. Wyruszy ona rano, 7 czerwca i powróci wieczorem. Koszt dla pojedynczego pielgrzyma wynosi 50 zł. W cenę wliczony jest autokar, ubezpieczenie na wszystkie okoliczności pielgrzymki, herbata i kawa oraz wyróżniające grupę chusty. W koszty nie wlicza się jednak suchego prowiantu, który należy zabrać ze sobą indywidualnie. Na placu będą potrzebne wejściówki, które otrzymamy po zamknięciu listy chętnych. Zachęcamy do jak najszybszego decydowania się abyśmy wiedzieli czy potrzebny jest drugi autokar aby móc go jak najwcześniej zarezerwować. Mamy już tylko 7 miejsc wolnych na pierwszy autokar. Zapisywać się można w zakrystii zostawiając już wymaganą wpłatę 50 zł, tak abyśmy mieli pewność co do solidności tych zapisów. Dodatkowe informacje ogólne o uroczystościach beatyfikacyjnych można znaleźć na stronie: www.prymaswyszynski.pl
 3. Na początku Wielkiego Postu, w pierwszy piątek miesiąca, 28 lutego, w Kościele w Polsce przeżywać będziemy kolejny Dzień modlitwy wynagradzającej i pokuty za nadużycia duchownych wobec nieletnich. O szczegółach liturgicznych powiadomimy w następną niedzielę.

                                                                        5 Niedziela Zwykła 2020.02.09
 1. W najbliższy wtorek, 11 lutego, obchodzimy wspomnienie NMP z Lourdes i jednocześnie kolejny Światowy Dzień Chorego. Tego dnia odprawimy mszę św. w intencji wszystkich chorych w naszej parafii i odwiedzających nas w tym dniu gości. Msza św. rozpocznie się o godz. 17.00 a w jej trakcie będzie udzielany sakrament chorych. Prosimy bardzo o pomoc osobom starszym i niemobilnym w dotarciu tego dnia do naszego sanktuarium. Pragniemy jednocześnie przypomnieć że sakrament ten mogą przyjąć wszystkie osoby, które czują w sobie jakikolwiek ubytek na zdrowiu, nie tylko ciała ale także ducha, duszy, psychiki czy emocji, zarówno osoby starsze, młode jak i dzieci. Zachęcamy więc do korzystania z przyjęcia tego sakramentu i do wcześniejszego przygotowania się przez zerwanie z grzechem, spowiedź i modlitwę oraz potrzebną wiarę, pamiętając jednak że dolegliwości niewyleczalnych chorób, znoszone w duchu zrozumienia, są napełnione miłosierdziem Pana i przynoszą wiele łask, tak chorym jak i opiekujących się nimi.
 2. W każdą niedzielę, po mszy św. porannej, modlimy się w intencji przygotowań do parafialnych Misji Świętych i ich wielorakich owoców. Modlitwy prowadzone są podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Potrwają one aż do maja. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału. Z tego też tytułu, wypominki odczytywane są przed mszą św. o godz. 17.00.
 3. Beatyfikacja Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego będzie miała miejsce, na placu Piłsudzkiego w Warszawie, w niedzielę, 7 czerwca, o godz. 12.00. Po uroczystej mszy św. procesja z relikwiami błogosławionego uda się do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Nasza parafia ma szczególny tytuł uczestnictwa w tej uroczystości, stąd organizujemy na nią jednodniową pielgrzymkę autokarową. Wyruszy ona rano, 7 czerwca i powróci wieczorem. Koszt dla pojedynczego pielgrzyma wynosi 50 zł. W cenę wliczony jest autokar, ubezpieczenie na cały czas pielgrzymki, herbata i kawa oraz wyróżniające grupę chusty. W koszty nie wlicza się jednak suchego prowiantu, który należy zabrać ze sobą indywidualnie. Na placu będą potrzebne wejściówki. Otrzymamy je poprzez kurię toruńską, która do końca marca zbierać będzie informacje o ilości uczestników. Zachęcamy do jak najszybszego decydowania się abyśmy wiedzieli czy potrzebny jest drugi autokar aby móc go jak najwcześniej zarezerwować. Mamy już 15 chętnych uczestników, czyli 1/3 autokaru. Byłoby najlepiej aby ci, którzy zamierzają udać się tego dnia z nami, zgłosili się do następnej niedzieli. Zapisywać się można w zakrystii zostawiając już wymaganą wpłatę 50 zł, tak abyśmy mieli pewność co do solidności tych zapisów. Dodatkowe informacje ogólne o uroczystościach beatyfikacyjnych można znaleźć na stronie: www.prymaswyszynski.pl

                                                                        4 Niedziela Zwykła 2020.02.02
 1. Duszpasterstwo Służby Zdrowia diecezji toruńskiej, organizuje w tym roku kilka wydarzeń o charakterze duszpasterskim, dedykowanych pracownikom Służby Zdrowia, takich jak Światowy Dzień Chorego, wielkopostny dzień skupienia, ogólnopolską pielgrzymkę Służby Zdrowia na Jasną Górę, patronalne święto dla pracowników Służby Zdrowia, mszę św. w intencji wszystkich zmarłych pracowników Służy Zdrowia, czy adwentowy dzień skupienia. Szczegóły na plakacie.
 2. We wtorek, 11 lutego, obchodzimy wspomnienie NMP z Lourdes i jednocześnie kolejny Światowy Dzień Chorego. Tego dnia odprawimy mszę św. w intencji wszystkich chorych w naszej parafii i odwiedzających nas w tym dniu gości. Msza św. rozpocznie się o godz. 17.00 a w jej trakcie będzie udzielany sakrament chorych. Prosimy bardzo o pomoc osobom starszym i niemobilnym w dotarciu tego dnia do naszego sanktuarium. Pragniemy jednocześnie przypomnieć że sakrament ten mogą przyjąć wszystkie osoby, które czują w sobie jakikolwiek ubytek na zdrowiu, nie tylko ciała ale także ducha, duszy, psychiki czy emocji, zarówno osoby starsze, młode jak i dzieci. Zachęcamy więc do korzystania z przyjęcia tego sakramentu i do wcześniejszego przygotowania się przez zerwanie z grzechem, spowiedź i modlitwę.
 3. W pierwszy piątek miesiąca, 7 lutego, kapłan jak zwykle uda się do chorych naszej parafii.
 4. W przyszłą sobotę odprawimy nabożeństwo uwielbienia i uzdrowienia wewnętrznego po mszy św. o godz. 17.00. Od czasu wprowadzenia nabożeństw pierwszosobotnich w naszym sanktuarium, te o charakterze uwielbienia i uzdrowienia przenieśliśmy na drugie soboty miesiąca.
 5. W każdą niedzielę natomiast, po mszy św. porannej, modlimy się w intencji przygotowań do parafialnych Misji Świętych i ich wielorakich owoców. Modlitwy prowadzone są podczas adoracji przed Najświętszym Sakramentem. Potrwają one aż do maja. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału. Z tego też tytułu, wypominki odczytywane są przed mszą św. o godz. 17.00.
 6. W ubiegłym tygodniu odszedł do Pana św. p. Jacek Maron z Bursztynowa. Pogrzeb odbył się w piątek na naszym cmentarzu. Polecamy go Waszym modlitwom. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…


                                                                        3 Niedziela Zwykła 2020.01.26
 1. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej mają dziś (niedziela 26 stycznia), swój egzamin z pierwszej części przygotowań, po mszy św. o godz. 9.00.
 2. Od pewnego czasu mała grupa naszych parafian, z własnej inicjatywy i za naszą życzliwą aprobatą, prowadzi wspólne modlitwy w sanktuarium po mszy św. porannej w niedzielę. W ubiegłą niedzielę zaproponowaliśmy aby modlitwy te były prowadzone podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji owoców parafialnych Misji Świętych. Adoracje te odbywać się zatem będą aż do rozpoczęcia się Misji, czyli do 16 maja br. Wypominki natomiast odczytywane są z tego powodu w każdą niedziele przed mszą św. o godz. 17.00. Przy okazji przygotowań do Misji i odnowy naszego, własnego życia, poinformować pragniemy że od pewnego darczyńcy otrzymaliśmy drugą część małych replik obrazu Jezusa Miłosiernego. Zachęcamy aby przyjąć do swojego domu taki obraz z jednoczesnym postanowieniem odmówienia choćby jednej nowenny do Miłosierdzia Bożego. Można sobie wówczas zatrzymać już ten obraz dla siebie. Nowennę można odmówić w intencji jakichkolwiek osób będących w potrzebie przyjęcia łask Bożego Miłosierdzia, czy to we własnej rodzinie, czy też poza, tak za żyjących jak i umarłych. Można się w ten sposób równie dobrze pomodlić za całą naszą parafię, w tym szczególnym, świętym czasie. Świadomi bowiem jesteśmy że ten, kto się modli za innych, sam zostaje najbardziej obdarowany. Nie mniej jednak można taką nowennę ofiarować również za swoją własną osobę. Przykładowy taki obraz wystawiony jest na bocznym ołtarzu Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego – patrząc w stronę prezbiterium po prawej stronie, obok dziecięcych szopek konkursowych, natomiast nabyć go można w zakrystii wraz z książeczką nowenny.
 3. Diecezjalny koordynator fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, ks. Leszek Stefański nadesłał do nas podziękowanie za dokonaną zbiórkę z okazji Dnia Papieskiego w ubiegłym roku. Łącznie w całym kraju zebrano wówczas 7,5 mln zł. (7 503 991,29), w tym 125 tyś. (124 611,78) w naszej diecezji a 655 zł. z naszej rywałdzkiej parafii, co w sumie przekłada się na 37 stypendiów dla młodzieży z naszej diecezji.
 4. W przyszłą niedzielę, 2 lutego, obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Pamiętajmy o przyniesieniu tego dnia własnych świec do kościoła na liturgię mszy św.

                                                                        2 Niedziela Zwykła 2020.01.19
 1. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej mają swój egzamin z pierwszej części przygotowań w przyszłą niedzielę, 26 stycznia, po mszy o godz. 9.00.
 2. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy organizuje nam kolejną możliwość honorowego oddania krwi. Zaprasza nas zatem do Radzynia Chełmińskiego już w najbliższy czwartek, 23 stycznia w godz. 12.00 – 16.00. Miejscem poboru krwi będzie parking przed Urzędem Miasta i Gminy. Szczegóły na plakacie.
 3. W najbliższych dniach obchodzić też będziemy 100 rocznicę powrotu Radzynia Chełmińskiego do granic Rzeczpospolitej. Od najbliższej środy aż do następnej niedzieli, będą miały miejsce różne wydarzenia, takie jak marsz błękitnych szeregów, uroczystość pod pomnikiem Józefa Piłsudzkiego, otwarcie wystawy jemu poświęconej, uroczyste obchody z udziałem młodzieży szkolnej, delegacji i mieszkańców Miasta i Gminy Radzyń Ch. w Grudziądzu, spotkanie z historią i wieczornica na zamku w Radzyniu, oraz kończąca uroczystości msza św. w kościele św. Anny w Radzyniu, w przyszłą niedzielę o godz. 11.00. Do udziału w tych obchodach, w imieniu Samorządu oraz społeczności lokalnej zaprasza burmistrz M. i Gm. Radzyń Chełmiński. Szczegóły na plakacie.
 4. Od pewnego czasu mała grupa naszych parafian, z własnej inicjatywy, prowadzi wspólne modlitwy w sanktuarium po mszy św. porannej w niedzielę. Czyni to za naszą życzliwą aprobatą. Dziś chcielibyśmy zaproponować aby ten czas, pomiędzy mszą św. poranną a sumą, jeszcze lepiej wykorzystać na modlitwę w intencji wszelakich owoców naszych majowych Misji Świętych. Proponujemy zatem aby ten czas spędzić na adoracji Najświętszego Sakramentu i wypraszać u Boga łaski Jego Miłosierdzia dla tych spośród naszych parafian, którzy najbardziej tego potrzebują. Istotą Świętych Misji Parafialnych nie jest jedynie uczestnictwo w tygodniowych rekolekcjach lecz modlitwa i najlepiej jeśli byłaby połączona z jakąś formą wyrzeczenia, postu czy ofiary, gdyż to znacznie intensyfikuje wielkość i wielość otrzymywanych łask wraz ze wzrostem duchowym. Zatem, proponujemy, zachęcamy i prosimy o udział w tych i tego typu modlitwach na rzecz osób czy rodzin, które znamy i tych których nie znamy. Udział w adoracji niedzielnej jest jedną z najlepszych ku temu form modlitwy. Proponujemy aby w tym czasie odmawiać różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Czytanie wypominek i modlitwę za zmarłych na nich zapisanych postanowiliśmy z tego powodu przenieść na czas poprzedzający wieczorną mszę o godz. 17.00.

                                                                        2 Niedziela po Narodzeniu Pańskim, 2020.01.05
 1. W dniu dzisiejszym (niedziela) o godz. 9.00 i o 11.00, odprawiamy mszę święte dziękczynne w intencji wszystkich wolontariuszy, którzy na różne sposoby pomagali nam w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia: ofiarowali parafii 16 choinek, ubierali kościół, ofiarowali parafii i klasztorowi swoje dary a także modlimy się za tych, którzy w czasie rozwożenia opłatków i kolędy służyli nam swoją pomocą i zawozili nas do domów parafian a nawet gościli nas posiłkiem. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc!
Dzisiaj (niedziela) po mszy św. o godz. 9.00, jak zwykle, będzie okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu, z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Po mszy św. o godz. 11.00 natomiast, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania będzie miała swoje spotkanie.
 1. W dniu wczorajszym zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Naszymi wrażeniami i sprawozdaniem rocznym podzielimy się z Wami w przyszłą niedzielę.
 2. W najbliższy poniedziałek, 6 stycznia, obchodzimy ur. Objawienia Pańskiego. Msze święte sprawowane są jak w każdą niedzielę. Po mszach świętych można będzie zabrać ze sobą poświęconą kredę i kadzidło. Poniedziałkowa uroczystość jest też tradycyjnie Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom, który w tym roku duszpasterskim obchodzić będziemy pod hasłem „Eucharystia źródłem misji”. Jak każdego roku, zgodnie z postanowieniem KEP, składka na tacę przeznaczona jest na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. Misji. Jednym z głównych jej zadań jest opieka nad 1903 polskimi misjonarzami i misjonarkami, posługującymi na placówkach misyjnych w 98 krajach, na wszystkich kontynentach. Celem Komisji Misyjnej jest także przygotowanie do przyszłych zadań ewangelizacyjnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych oraz osób świeckich w Centrum Formacji Misyjnej.
 3. W najbliższą sobotę, 11 stycznia, odprawimy nabożeństwo uwielbienia i uzdrowienia wewnętrznego, po mszy św. o godz. 17.00.
 4. Zakończył się termin składania do konkursu szopek bożonarodzeniowych, zrobionych przez dzieci. Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi w przyszłą niedzielę, podczas mszy św. o godz. 9.00.
 5. W najbliższy czwartek, 9 stycznia, pragniemy zaprosić Radę Parafialną na swoje posiedzenie i spotkanie opłatkowe o godz. 19.00.

                                                                        Ur. Świętej Rodziny, 2019.12.29
 1. We wtorek, 31 grudnia, po mszy św. o godz. 17.00 odprawimy nabożeństwo dziękczynne na zakończenie bieżącego roku.
 2. W środę, 1 stycznia, obchodzimy ur. Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Msze święte tego dnia sprawowane są tak jak w każdą niedzielę.
 3. Trzeciego stycznia 2020, w Arenie Toruń, odbędzie się wspominany już wielokrotnie wyjątkowy koncert: „Betlejem w Toruniu”. Więcej informacji na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl.
 4. W pierwszy piątek miesiąca, 3 stycznia, kapłan jak zwykle uda się z wizytą do chorych. W pierwszą sobotę natomiast odprawimy nabożeństwo fatimskie po mszy św. o godz. 17.00.
 5. W niedzielę o godz. 9.00, odprawimy mszę św. dziękczynną w intencji wszystkich wolontariuszy, którzy na różne sposoby pomagali nam w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia, jak i w intencji tych, którzy ofiarowali parafii i klasztorowi swoje dary oraz za tych, którzy w czasie kolędy służą nam swoją pomocą. Po tej mszy, jak zwykle, będzie okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu, z racji pierwszej niedzieli miesiąca. Po mszy św. o godz. 11.00 natomiast, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania będzie miała swoje spotkanie.
 6. W dniu wczorajszym rozpoczęliśmy wizytę duszpasterską. Staramy się poruszać w taki sam sposób jak w latach ubiegłych, czyli począwszy od tych samych domów co zawsze. Prosimy kierowców aby nas tak właśnie prowadzili, gdyż my sami nie zawsze mamy pewność od którego końca trasy należy rozpoczynać. Wyjątek w dotychczasowym porządku stanowi Gołębiewko, gdyż w tym roku nawiedzi je trzech kapłanów. Na prośbę Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, kolęda w Gołębiewku będzie miała miejsce w sobotę 4 stycznia a nie w piątek, jak to wcześniej podawaliśmy. Oddzielny, poprawiony fragment dotyczący Gołębiewka zamieszczony jest również na oddzielnych ulotkach, które leżą na stoliku. Aktualny plan kolędy jest zatem następujący:
Poniedziałek, 30 grudnia
Jeden kapłan – Blizienko, numery 51-4
Drugi kapłan -  Rywałd, numer 67B oraz Stara Ruda, numery 1-24
Trzeci kapłan – Stara Ruda, numery 11-18 oraz Bursztynowo, numery 74-91

Wtorek, 31 grudnia
Jeden kapłan – Rywałd, numery 41, 73, 22 i 72
Drugi kapłan -  Rywałd, numery 28-43 oraz Blizienko, numery 43-50 i Łopatki Polskie nr. 13
Trzeci kapłan – Rywałd, numery 56-1, w tym również numery 60-te i 70-te.

Czwartek, 2 stycznia
Jeden kapłan – Rywałd, numery 5-49
Drugi kapłan -  Gołębiewo, numery 14-45
Trzeci kapłan –Gołębiewo, numery 13-59

Sobota, 4 stycznia
Jeden kapłan – Gołębiewko, numery rolników 13-11
Drugi kapłan - Gołębiewko, RSP, numery 33 i 27
Drugi kapłan - Gołębiewko, RSP, numery 31i 24 oraz 25 i 26

Kolędę każdorazowo zaczynamy o godz. 9.00. Bardzo prosimy sołtysów poszczególnych miejscowości o zorganizowanie nam pomocy w podwózce do poszczególnych domów. Z góry już bardzo serdecznie dziękujemy za tę pomoc, która w sposób bardzo znaczący ułatwia nam sprawne przeprowadzenie kolędy. Jesteśmy za nią bardzo wdzięczni.
W dniu dzisiejszym zbierana jest ofiara do puszek na Fundusz Obrony Życia.

                                                                     Ur. Bożego Narodzenia, 2019.12.25

                                                   Ogłoszenia wraz z planem wizyty duszpasterskiej 2019/20
 1. Przyszła niedziela, 29 grudnia, jest uroczystością Świętej Rodziny a jednocześnie dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, przypominającym piękno miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga. W przeżywaniu miłości małżonkowie żyjący wiarą otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa. Jest on „darem dla uświęcenia  i zbawienia małżonków” oraz „stałym przypomnieniem tego, co dokonało się na Krzyżu”, bowiem małżonkowie „wzajemnie dla siebie i dla dzieci są świadkami zbawienia” (papież Franciszek, Amoris laetitia, nr 74). Zapraszamy zatem wszystkich małżonków  do tego, aby w Niedzielę Świętej Rodziny, cała rodzina stanęła przed ołtarzem,  by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości w małżeństwie i rodzinie. Powiadomcie swoich współmałżonków aby tego dnia razem zasiąść w kościelnej ławce i cieszyć się też obecnością własnych dzieci.
 2. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy w tym roku w sobotę, 28 grudnia a zakończymy ją 5 stycznia. Będziemy poruszali się w taki sam sposób jak w latach ubiegłych, czyli począwszy od tych samych domów co zawsze. Za chwilę jednak odczytamy plan według numerów ramowych danej trasy kolędowej. Niektóre z tych tras mają różną kolejność numeryczną, stąd zachęcamy do skontrolowania własnej kolędy na kartkach rozłożonych na stoliku kościoła lub na naszej stronie internetowej i zakomunikowanie nam ewentualnych pomyłek, gdyby się takie w poniższym planie znalazły.
Plan kolędy jest zatem następujący:
Sobota, 28 grudnia
 1. Pierwszy kapłan:  Blizienko: 3, 1, 2; Blizno: 48, 49 – Caritas, 50a, 16, 17, 18, 19, 15, 13, 8, 52, 7, 5, 10, 4, 3, 2,1
 2. Drugi kapłan: Blizno: 22, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39,40, 42,44, 45,46,47
 3. Trzeci kapłan: Blizienko: 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 35, 36,37, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 45
Poniedziałek, 30 grudnia
 1. Pierwszy kapłan:   Blizienko: 51, 34, 33, 32, 31, 29, 23, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 4
 2. Drugi kapłan: Rywałd: 67 B; Stara Ruda: 1, 3, 2, 4, 5 A, 5 B,7,8, 20, 21, 22, 23, 24,
 3. Trzeci kapłan:   Stara Ruda: 17, 19, 16, 11, 12, 13, 18;  Bursztynowo: 74,89, 90, 91,
Wtorek, 31 grudnia
 1. Pierwszy kapłan:   Rywałd: 41, 73,1-7/pałac/, 22, 72,1-7/barak/
 2. Drugi kapłan: Rywałd: 28,31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 39, 40, 43; Blizienko: 43, 46, 47, 48, 49, 50, Łopatki Polskie: 13
 3. Trzeci kapłan: Rywałd: 56 C, 15, 54, 55, 56 A, 56, 56,m.2, 57, 57 A, 58, 59, 60 A, 62,m.1, 64,1-2, 63, 68, m.2,4.6, 65 A, 66, 69, 71, 70,1-2, 3, 2, 1 A, 1 B
Czwartek, 2 stycznia 2020
 1. Pierwszy kapłan: Rywałd: 19, 20, 18, 16, 15, 15,m.1, 14, 11, 7, 10, 9, 8, 5, 10, 6, 12, 13, 53, 52, 52 B, 51, 50, 49, 49,m.3, 46/szkoła- 8 mieszkań/, 45, 44
 2. Drugi kapłan: Gołębiewo: 25, 24, 23, 27, 22, 28, 21, 20, 19, 18, 17, 15, 14, 31, 29, 45, 44, 43, 42, 31 A, 30, 32, 36, 38
 3. Trzeci kapłan: Gołębiewo: 17, 52, 53, 51, 50, 4, 58, 57, 56, 55, 59, 10, 47, 46, 13 A, 13
Sobota, 4 stycznia 2020
 1. Pierwszy kapłan: Gołębiewko: 13, 21, 20, 28, 29, 17, 16, 15, 18, 23, 6, 2, 4, 3, 7, 9, 10,11
 2. Drugi kapłan: Gołębiewko: 33A,1-18; 27A 1-4
 3. Trzeci kapłan: Gołębiewko: 31A 1-6; 24 1-6; 25A 1-2.4 i 26A 1-4
Kolędę każdorazowo zaczynamy o godz. 9.00. Bardzo prosimy sołtysów poszczególnych miejscowości o zorganizowanie nam pomocy w podwózce do poszczególnych domów. Z góry już bardzo serdecznie dziękujemy za tę pomoc, która w sposób bardzo znaczący ułatwia nam sprawne przeprowadzenie kolędy.

                                                      4 Niedziela Adwentu, 2019.12.22
 
 1. We wtorek, 24 grudnia, tradycyjną wigilią rozpoczynamy uroczystości Bożego Narodzenia. Pasterkę odprawimy, jak zwykle o godz. 24.00. W pierwszy i drugi dzień świąt, msze święte sprawowane będą w porządku niedzielnym. Przyszła niedziela natomiast, 29 grudnia, będzie świętem Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
 2. Wizytę duszpasterską rozpoczniemy w tym roku 28 grudnia, tak aby móc ją zakończyć 5 stycznia i w ten sposób mieć okazję spotkać w domach dzieci naszej parafii jeszcze przed ukończeniem ferii świątecznych. Szczegółowy program kolędy podamy w pierwszy dzień świąt.
 3. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w ostatnich dniach pomagali nam w przygotowaniach na zbliżające się święta. Dziękujemy zatem panom, którzy oczyścili nasz cmentarny śmietnik i wywieźli nagromadzone śmieci oraz panom, którzy w ubiegły piątek pomagali nam sprawnie w dekoracji kościoła. Bardzo dziękujemy za ofiarowane choinki do kościoła i klasztoru oraz za inne dary i produkty przydatne w te święta. W intencji wszystkich tych osób odprawimy mszę św. w II Niedzielę Bożego Narodzenia, 5 stycznia o godz. 9.00.
 4. Opłatki na stół wigilijny oraz nowe kalendarze, ukazujące różne sanktuaria maryjne, w tym również nasze, rywałdzkie, są jeszcze do nabycia w zakrystii, natomiast ozdobne świece wigilijne, zostały już wszystkie wysprzedane.
 5. Trzeciego stycznia 2020, w Arenie Toruń, odbędzie się wspominany już wielokrotnie wyjątkowy koncert: „Betlejem w Toruniu”. Więcej informacji na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl.
 6. Klasztor sióstr Kapucynek klauzurowych w Szczytnie, organizuje rekolekcje dla dziewcząt, z cyklu „Pustynia w mieście”. Rekolekcje te oparte są na Słowie Bożym i odbędą się w dniach od 27 grudnia do 1 stycznia. Więcej informacji na plakacie.
 7. Już dziś życzymy Wam wszystkim błogosławionych i pełnych radości, pokoju, miłości i pojednania, uroczystości Bożego Narodzenia a także udanych przygotowań do tego wydarzenia tak w domu jak i we własnej duszy i w relacjach międzyludzkich. Zachęcamy też aby nie ulegać tendencjom zaniedbywania duchowego wymiaru i religijnych oznak tych świąt. Z wielu różnych stron docierają do nas ciągle wielorakie programy spłycania wiary, które mają na celu odwrócić naszą uwagę od tego co jest sensem życia i jedynym gwarantem naszego szczęścia i zbawienia. Trzeba nieustannie nie tylko wytrwale praktykować wiarę w swoim sercu ale i również dbać o znaki, które potrzebują nasze tradycje aby nie zostały wyparte przez inne – puste, które, wiodą na płycizny życia a w ślad za tym wiodą do rozczarowań i cierpień. To właśnie my mamy dbać o najlepsze tradycje, tak dla nas samych jak i szczególnie dla naszych dzieci. Dziś bardziej jest to ważne niż kiedykolwiek wcześniej.

                                                      3 Niedziela Adwentu, 2019.12.15

 
 1. W dni powszednie odprawiane są poranne msze św. jako roratnie a przed nimi śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci Roraty odprawiane są w każdy wtorek i czwartek o godz. 17.00. W czasie Adwentu trwa peregrynacja figurki Matki Bożej do domów dzieci z naszej parafii. Losowania kolejnych nawiedzeń w tej peregrynacji odbywają się na mszach świętych roratnich dla dzieci we wtorki i czwartki oraz w niedziele na mszach św. o godz. 9.00.
 2. W ubiegły piątek zakończyło się roznoszenie opłatków na stół wigilijny. Dziękujemy serdecznie za podwózkę br. Mirka do poszczególnych domów i dziękujemy również za ofiary przy tej okazji złożone. Ktokolwiek pragnie jeszcze nabyć opłatki dla siebie lub bliskich, może to uczynić w zakrystii.
 3. Ozdobne świece wigilijne, wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zostały już wszystkie wysprzedane.
 4. Trwa konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci nadal mogą zgłaszać się do p. Basi aby zapisać swoją kandydaturę. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 5. Kalendarze na przyszły rok, ukazujące różne sanktuaria maryjne, w tym również nasze, rywałdzkie są do nabycia w zakrystii.
 6. Trzeciego stycznia 2020, w Arenie Toruń, odbędzie się wyjątkowy koncert: „Betlejem w Toruniu”, realizowany od kilku lat w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej: „Betlejem w Polsce”. Udział w nim weźmie wielu artystów. Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł i 50 zł są do nabycia w naszej zakrystii oraz w Księgarni Diecezjalnej w Toruniu lub też na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl, gdzie też znajduje się więcej informacji.
 7. W piątek, 20 grudnia stroić będziemy nasz kościół na uroczystość Bożego Narodzenia. Bardzo prosimy o pomoc w ustawieniu i udekorowaniu choinek oraz w ustawieniu żłóbka. Zapraszamy zarówno dorosłych, młodzież jak i dzieci, na godz. 9-tą.
 8. Klasztor sióstr Kapucynek klauzurowych w Szczytnie, organizuje rekolekcje dla dziewcząt, z cyklu „Pustynia w mieście”. Rekolekcje te oparte są na Słowie Bożym i odbędą się w dniach od 27 grudnia do 1 stycznia. Więcej informacji na plakacie.


                                                      2 Niedziela Adwentu, 2019.12.08

 
 1. W dni powszednie odprawiane są poranne msze św. jako roratnie a przed nimi śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci Roraty odprawiane są w każdy wtorek i czwartek o godz. 17.00.
 2. W zakrystii są do nabycia ozdobne, wigilijne świece, wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Nabycie przez nas takiej świecy w cenie 8 lub 15 zł., umożliwia dzieciom letni wypoczynek, darmowe posiłki, stypendia, leczenie i rehabilitację oraz korzystanie ze świetlic.
 3. Rozpoczął się konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci mogą zgłaszać się do p. Basi aby zapisać swoją kandydaturę. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 4. Rozpoczęła się też peregrynacja figurki Matki Bożej do domów dzieci z naszej parafii w czasie Adwentu. Losowania kolejnych nawiedzeń w tej peregrynacji będą się odbywały na mszach świętych roratnich dla dzieci.
 5. Dziś/jutro (niedziela, 8 grudnia), w korytarzu naszego klasztoru odbędzie się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych prowadzony przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Początek po mszy św. o godz. 9.00.
 6. Roznoszenie opłatków na stół wigilijny, rozpocznie się od poniedziałku, 9 grudnia.
W poniedziałek br. Mirek uda się do Blizna, we wtorek do Blizienka, w środę do Gołębiewa, w czwartek do Starej Rudy i Gołębiewka oraz w piątek do Rywałdu. Bardzo serdecznie prosimy sołtysów tych miejscowości o zorganizowanie pomocy w podwózce br. Mirka do poszczególnych domów .
 1. Kalendarze na przyszły rok, ukazujące różne sanktuaria maryjne, w tym również nasze, rywałdzkie są do nabycia w zakrystii.
 2. Trzeciego stycznia 2020, w Arenie Toruń (przy ul. Gen. J. Bema), odbędzie się wyjątkowy koncert: „Betlejem w Toruniu”, realizowany od kilku lat w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej: „Betlejem w Polsce”. W koncercie wystąpią: Arka Noego, Avraham Maya, Natalia Niemen, Kasia Wilk, Gabi Gąsior, Aga Musiał, Magda Bereda, Marek Piekarczyk, Skubas, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Robert Fredriech Litza, Mate.O  i Adam Krylik. Koncert odbywa się pod patronatem bpa Wiesława Śmigla i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisława Gądeckiego. Wydarzenie to składać się będzie z następujących części: koncert Najpiękniejszych Kolęd z różnych stron świata, Słowo Biskupa Wiesława Śmigla, błogosławieństwo wraz z życzeniami i łamanie się opłatkiem. Potem nastąpi wspólne kolędowanie; wszyscy artyści z całą publicznością śpiewają kilka najpiękniejszych polskich kolęd, a koncert zakończy wspólne uwielbienie. Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł i 50 zł są do nabycia w naszej zakrystii oraz w Księgarni Diecezjalnej w Toruniu lub też na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl. Część dochodów z koncertu zostanie przeznaczona na cel charytatywny. W imieniu Księdza Biskupa serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Więcej informacji na wyżej wymienionej stronie internetowej (www.betlejemwpolsce.pl).
 3. W imieniu własnym i dzieci naszej parafii, serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za tegoroczne wsparcie finansowe św. Mikołaja.
 4. Tradycją lat ubiegłych, w 2 Niedzielę Adwentu, zbieramy ofiary do puszek na potrzeby Kościoła na wschodzie. W imieniu chrześcijan zamieszkujących tę pełną cierpienia część lokalnego Kościoła, z góry serdecznie dziękujemy. Bliższe informacje – na plakacie.
 5. W piątek, 20 grudnia stroić będziemy nasz kościół na uroczystość Bożego Narodzenia. Bardzo prosimy o pomoc w ustawieniu i udekorowaniu choinek oraz w ustawieniu żłóbka. Zapraszamy zarówno dorosłych, młodzież i dzieci.
 6. W tym tygodniu odszedł do Pana św. p. Mieczysław Wojenkowski z Rywałdu. Pogrzeb odbył się w ubiegły czwartek. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…


                                                      1 Niedziela Adwentu, 2019.12.01

 
 1. Rozpoczęte dziś parafialne rekolekcje adwentowe potrwają do środy, 4 grudnia. Msze święte w dni od poniedziałku do środy, sprawowane będą w godzinach: 09.00 i 17.00. Nie będzie zatem porannych mszy św. o godz. 07.00 (!).
 2. Począwszy od poniedziałku odprawiane będą poranne msze św. jako roratnie a przed nimi śpiewać będziemy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Dla dzieci Roraty odprawiane będą w każdy wtorek i czwartek o godz. 17.00. Przypominamy dzieciom że trzeba się samemu zaopatrzyć w roratni lampion.
 3. Święty Mikołaj również w tym roku prosi nas o wsparcie dla swojej działalności w naszej parafii. Stąd dzisiaj, po mszy św., ministranci będą przyjmować dobrowolne ofiarki na prezenty dla dzieci z naszej parafii.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Kapłan jak zwykle uda się tego dnia do chorych. W pierwszą sobotę miesiąca natomiast odprawimy nabożeństwo fatimskie,  po mszy św. o godz. 17.00.
 5. W zakrystii są do nabycia ozdobne, wigilijne świece, wspomagające Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Nabycie przez nas takiej świecy w cenie 8 lub 15 zł., umożliwia dzieciom letni wypoczynek, darmowe posiłki, stypendia, leczenie i rehabilitację oraz korzystanie ze świetlic.
 6. Również i w tym roku ogłaszamy konkurs na szopki bożonarodzeniowe. Dzieci mogą się już zgłaszać do p. Basi aby zapisać swoją kandydaturę. Rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami nastąpi tuż po Nowym Roku.
 7. Zachęcamy dzieci do przyjmowania figurki Matki Bożej do własnych domów. Losowania kolejności w tej peregrynacji będą się odbywały za pomocą składania symbolicznych serduszek z imionami i nazwiskami do koszyka adwentowego.
 8. W przyszłą niedzielę, 8 grudnia, w korytarzu naszego klasztoru odbędzie się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych prowadzony przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Początek po mszy św. o godz. 9.00.
 9. Drugie Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn „Idźcie do św. Józefa” odbędą się w trzech Regionach Duszpasterskich: Toruńskim, Grudziądzkim oraz Brodnickim, w dniach 2-4 grudnia. Ze szczegółami można się zapoznać na plakacie.
 10. Roznoszenie opłatków na stół wigilijny, rozpocznie się od poniedziałku, 9 grudnia.
W poniedziałek br. Mirek uda się do Blizna, we wtorek do Blizienka, w środę do Gołębiewa, w czwartek do Starej Rudy i Gołębiewka oraz w piątek do mieszkańców Rywałdu. Bardzo serdecznie prosimy sołtysów tych miejscowości o zorganizowanie pomocy w podwózce br. Mirka do poszczególnych domów .
 1. Kalendarze na przyszły rok, ukazujące różne sanktuaria maryjne, w tym również nasze, rywałdzkie są do nabycia w zakrystii.
 2. Trzeciego stycznia 2020, w Arena Toruń (przy ul. Gen. J. Bema), odbędzie się wyjątkowy koncert: „Betlejem w Toruniu”, realizowany od kilku lat w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej: „Betlejem w Polsce”. W koncercie wystąpią: Arka Noego, Avraham Maya, Natalia Niemen, Kasia Wilk, Gabi Gąsior, Aga Musiał, Magda Bereda, Marek Piekarczyk, Skubas, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Robert Fredriech Litza, Mate.O  i Adam Krylik. Koncert odbywa się pod patronatem bpa Wiesława Śmigla i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisława Gądeckiego. Wydarzenie to składać się będzie z następujących części: koncert Najpiękniejszych Kolęd z różnych stron świata, Słowo Biskupa Wiesława Śmigla, błogosławieństwo wraz z życzeniami i łamanie się opłatkiem. Potem nastąpi wspólne kolędowanie; wszyscy artyści z całą publicznością śpiewają kilka najpiękniejszych polskich kolęd, a koncert zakończy wspólne uwielbienie. Bilety w cenie: 80 zł, 60 zł i 50 zł są do nabycia w naszej zakrystii, w Księgarni Diecezjalnej w Toruniu lub na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl. Część dochodów z koncertu zostanie przeznaczona na cel charytatywny. W imieniu Księdza Biskupa Wiesława Śmigla serdecznie zapraszamy na to wydarzenie. Więcej informacji na stronie internetowej: www.betlejemwpolsce.pl
 3. W tym tygodniu do naszej wspólnoty przybył nowy współbrat, o. Robert Żuczkowski, który przez ostatnie 15 lat pracował na misjach w Szwecji. Bardzo serdecznie go witamy i życzymy aby pobyt w Rywałdzie był dla niego i dla naszej parafii pełen błogosławieństw. W dniu dzisiejszym podjął się już posługi duszpasterskiej poza parafią, dlatego dopiero od poniedziałku będziemy mogli ponownie spotykać się z nim na liturgii.
 4. W tym tygodniu odeszła do Pana nasza była parafianka, Iwona Iracka, zd. Arendt, mieszkająca ostatnie swoje lata w Grudziądzu,. Pogrzeb odbył się w ubiegłą środę, u nas, w Rywałdzie. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…


                                                      34 Niedziela Zwykła, 2019.11.24

 
 1. W przyszłą niedzielę, 1 grudnia, rozpoczynamy Adwent. Będzie to jednocześnie pierwszy dzień parafialnych rekolekcji adwentowych, które potrwają do środy, 4 grudnia. Przeprowadzi je o. Mirosław Dawlewicz z kongregacji oo. Redemptorystów w Toruniu. Msze święte w dni powszednie rekolekcji sprawowane będą w godzinach: 09.00 i 17.00. Nie będzie zatem porannych mszy św. o godz. 07.00 (!). Rekolekcje te będą pewnym wprowadzeniem nas i przygotowaniem do Misji Świętych w naszej parafii, planowanych na 17 – 24 maja, przyszłego roku.
 2. W przyszłą niedzielę będzie już można nabyć ozdobne świece na stół wigilijny.
 3. Rozpoczyna się kolejny cykl spotkań w ramach Katechumenatu Dorosłych Diecezji Toruńskiej, czyli przygotowania dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Pierwszej Komunii św. Do udziału w spotkaniach zaprasza się również dorosłych, którzy zostali już ochrzczeni, ale chcieliby się przygotować do przyjęcia brakującego im jeszcze  sakramentu bierzmowania. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 19.00, przy parafii św. Józefa w Toruniu (ul. św. Józefa 23/35). W formację zaangażowany jest duszpasterz wraz z zespołem osób świeckich. Spotkania odbywają się aż do Wigilii Paschalnej, czyli do 11 kwietnia. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia br. o godz. 19.00, natomiast rozpoczęcie nastąpi już podczas Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie parafii św. Józefa w Toruniu, tel. 56 662 30 32; email: parafia.sw.jozefa@gmail.com.
 4. Rodziców i dzieci przygotowujące się do Pierwszej komunii Świętej zapraszamy na spotkanie dzisiaj (niedziela), po mszy św. o godz. 09.00, natomiast młodzież naszej parafii, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania, zapraszamy na spotkanie po mszy św. o godz. 11.00.
 5. W niedzielę, 8 grudnia, w korytarzu naszego klasztoru odbędzie się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych prowadzony przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Początek po mszy św. o godz. 9.00.
 6. W ubiegłą niedzielę rozpoczęliśmy przyjmowanie intencji mszy św. na przyszły, rok kalendarzowy.
 7. Drugie Adwentowe Dni Skupienia dla Mężczyzn „Idźcie do św. Józefa” odbędą się w trzech Regionach Duszpasterskich: Toruńskim, Grudziądzkim oraz Brodnickim, w dniach 2-4 grudnia. Ze szczegółami można się zapoznać na plakacie.
 8. Roznoszenie opłatków na stół wigilijny, rozpocznie się od poniedziałku, od 9 grudnia.

                                                      33 Niedziela Zwykła, 2019.11.17

 
 1. Do końca miesiąca listopada, modlimy się za zmarłych zapisanych na kartkach wypominkowych, w czasie nabożeństw różańcowych, każdego dnia, o godz. 16.30.
 2. W przyszłą niedzielę obchodzimy ur. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Jest to ostatnia niedziela obecnego roku liturgicznego gdyż za dwa tygodnie, w Pierwszą Niedzielę Adwentu, rozpoczynamy już nowy. Będzie to jednocześnie pierwszy dzień parafialnych rekolekcji adwentowych, które będą miały miejsce od niedzieli do środy w dniach 1 - 4 grudnia. Przeprowadzi je o. Mirosław Dawlewicz z kongregacji oo. Redemptorystów w Toruniu. Msze święte w dni powszednie rekolekcji sprawowane będą w godzinach: 09.00 i 17.00. Nie będzie zatem porannych mszy św. o godz. 07.00 (!). Rekolekcje te będą pewnym wprowadzeniem nas i przygotowaniem do Misji Świętych w naszej parafii, planowanych na 17 – 24 maja, przyszłego roku. Takie Misje obchodzi się w parafiach co około 10 lat a właśnie tyle czasu minęło od ostatnich, przeprowadzonych u nas, w Rywałdzie.
 3. Rozpoczyna się kolejny cykl spotkań w ramach Katechumenatu Dorosłych Diecezji Toruńskiej, czyli przygotowania dorosłych do przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Pierwszej Komunii św. Do udziału w spotkaniach zapraszamy również dorosłych, którzy zostali już ochrzczeni, ale chcieliby się przygotować do przyjęcia brakującego im jeszcze  sakramentu bierzmowania. Spotkania odbywają się w poniedziałki o godz. 19.00, przy parafii św. Józefa w Toruniu (ul. św. Józefa 23/35). W formację zaangażowany jest duszpasterz wraz z zespołem osób świeckich. Spotkania odbywają się aż do Wigilii Paschalnej, czyli do 11 kwietnia. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia br. o godz. 19.00, natomiast rozpoczęcie nastąpi już podczas Mszy św. o godz. 18.00. Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie parafii św. Józefa w Toruniu, tel. 56 662 30 32; email: parafia.sw.jozefa@gmail.com.
 4. Rodziców i dzieci przygotowujące się do Pierwszej komunii Świętej zapraszamy na spotkanie w przyszłą niedzielę, 24 listopada, po mszy św. o godz. 09.00, natomiast młodzież naszej parafii, która pragnie przyjąć sakrament bierzmowania w przyszłym roku, zapraszamy na spotkanie tego samego dnia, po mszy św. o godz. 11.00.
 5. W niedzielę, 8 grudnia, w korytarzu naszego klasztoru odbędzie się kiermasz ozdób bożonarodzeniowych prowadzony przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Początek po mszy św. o godz. 9.00.
 6. W dniu jutrzejszym rozpoczynamy przyjmowanie intencji mszy św. na przyszły, kalendarzowy rok, 2020.
 7. Sołtysi naszych sołectw serdecznie zapraszają na szkolenie z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie, połączone z pokazem udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadzi OSP w Rywałdzie. Szkolenie to odbędzie się w najbliższy czwartek, 21 listopada, o godz. 10.30 w świetlicy wiejskiej w Rywałdzie. Na zakończenie szkolenia zostanie przeprowadzony konkurs z wiedzy BHP. Nagrody rzeczowe fundowane są przez rejonowy oddział KRUS w Bydgoszczy. Przy tej okazji omawiane też będą sprawy ubezpieczeń społecznych, rent i emerytur oraz rehabilitacji zdrowotnej rolników.


                                                                         32 Niedziela Zwykła, 2019.11.10
 1. W dniu dzisiejszym (niedziela) obchodzimy dziesiąty już Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zwracając w ten sposób naszą uwagę na ciężki los chrześcijan w różnych krajach i częściach świata. Jednocześnie, każdego roku, w sposób szczególny wspominany jest jeden wybrany kraj, w którym dochodzi do takich zjawisk. W tym roku jest to Sudan Południowy, najmłodsze niepodległe państwo świata. Kościół nie jest tam prześladowany jak w wielu innych krajach, ale przeżywa ciężkie chwile, związane z ogólnym ubóstwem mieszkańców i zniszczeniami, spowodowanymi kilkuletnią wojną domową.
 2. W poniedziałek natomiast dziękować będziemy Bogu za odzyskaną 101 lat temu niepodległość, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo Boże dla naszego narodu i o Jego Miłosierdzie nad naszymi wadami oraz nad trwającymi ciągle waśniami. Msze święte odprawiane będą tego dnia o godz. 07.00 i o 17.00.
 3. W miesiącu listopadzie modlimy się za zmarłych zapisanych na kartkach wypominkowych, w czasie nabożeństw różańcowych, każdego dnia, włącznie z niedzielą,  o godz. 16.30.
 4. W tym tygodniu odeszli do pana: ś.p. Czesław Szymański z Blizienka oraz Jerzy Ozimek z Blizna. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie...
 
                                                                         31 Niedziela Zwykła, 2019.11.03
 1. W miesiącu listopadzie modlimy się za zmarłych zapisanych na kartkach wypominkowych, w czasie nabożeństw różańcowych, każdego dnia o godz. 16.30. Nadal jeszcze istnieje możliwość dołączenia brakujących, opóźnionych kartek z imionami zmarłych, gdyby była taka potrzeba.
 2. W przyszłą sobotę, 9 listopada, odprawimy nabożeństwo uwielbienia i uzdrowienia wewnętrznego po mszy św. o godz. 17.00.
 3. Na koniec, na prośbę ks. biskupa Wiesława, podajemy do wiadomości apel komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy o zachowanie ostrożności na drogach. Zwraca się on do nas w następujących słowach: „W okresie od 1 stycznia do 30 września 2019 r. na drogach regionu doszło do 712 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 164 osoby i 746 zostało rannych – to o 50 osób więcej, niż w roku ubiegłym. Niewątpliwie na to zjawisko wpływ mają nierozerwalne elementy, tj. człowiek-droga-pojazd.
Okres jesienno-zimowy to pora roku, która patrząc z perspektywy użytkownika dróg, wprowadza utrudnienia zarówno dla kierujących pojazdami, jak i dla pieszych. Szybko zapadający zmrok i złe warunki atmosferyczne przyczyniają się do większej liczby wypadków drogowych. Codzienne obowiązki, styl życia, a także utrudnienia w ruchu, u wielu kierowców wywołują frustrację, która w następstwie przeradza się w agresję. […] Do zdarzeń dochodzi także na skutek nieuzasadnionego pośpiechu, czy też po prostu zamyślenia. Prowadzone w tym zakresie przez Policję analizy wskazują, iż od kilku lat głównymi przyczynami zdarzeń drogowych z winy kierującego pojazdem są:
 1. niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze,
 2. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Śmierć człowieka wiąże się z ogromną tragedią dla rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Sprawca wypadku poniesie konsekwencje prawne, ale i w jego pamięci na długie lata pozostaną traumatyczne wspomnienia. […]
Do zdarzeń drogowych dochodzi również z powodu udziału niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. Nieoświetlone drogi, zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawiają, że wzrasta ryzyko zaistnienia zdarzenia drogowego. Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza poza obszarem zabudowanym, zależy w dużej mierze od ich dobrej widoczności. Pieszy powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Dlatego zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych. Pieszy posiadający takie elementy widoczny jest z odległości 150 metrów, natomiast bez nich odległość ta maleje do 40 metrów.
Zwracam się również z apelem do pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność w obrębie przejść dla pieszych, aby przed wejściem na jezdnię zawsze upewnili się, czy ich zachowanie nie doprowadzi do zdarzenia drogowego.
W trosce o bezpieczeństwo na drogach, apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów prawa o ruchu drogowym. Pamiętajmy - na drodze nie jesteśmy sami, obok nas są też inni” (insp. Paweł Spychała, Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy).

                                                                           30 Niedziela Zwykła, 2019.10.27
 1. Październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiane są każdego dnia, włącznie z niedzielą, o godz. 16.30. Dzieci zapraszamy na nie szczególnie w środy i piątki.
 2. W poniedziałek obchodzimy święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, natomiast w piątek, 1 listopada, Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze święte tego dnia odprawiane są jedynie o godz. 9.00 i o 11.00. Nie ma więc mszy św. o godz. 17.00. Po sumie odbędzie się na cmentarzu nabożeństwo z modlitwą za zmarłych. Ponieważ jest to jednocześnie pierwszy piątek miesiąca, kapłan wyjątkowo, w tym miesiącu, odwiedzi chorych już w czwartek, 31 października o zwykłej porze. Drugiego listopada natomiast wspominamy Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny). Msze święte odprawiane będą jak w każdą niedzielę. W sobotę odbędzie się nabożeństwo fatimskie z racji pierwszej soboty miesiąca. Tydzień później natomiast, w sobotę 9 listopada, odprawimy nabożeństwo uwielbienia i uzdrowienia wewnętrznego po mszy św. o godz. 17.00.
 3. Trwa przyjmowanie kartek wypominkowych, zarówno listopadowych, jak i całorocznych. Służą do tego dwa odmienne rodzaje przygotowanych kartek. Po wypełnieniu można je składać w zakrystii lub przekazać w jakikolwiek inny sposób.
 4. W ubiegły czwartek jedenaścioro osób z naszej młodzieży przyjęło sakrament bierzmowania z rąk ks. Biskupa Wiesława Śmigla. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy otoczyli to wydarzenie swoimi modlitwami lub mieli jakikolwiek udział w przygotowaniu kandydatów jak również w uświetnieniu tej uroczystości.
 5. Na koniec w imieniu Rafael Film pragniemy poinformować o wyjątkowej premierze filmowej tego roku. Jest nią film pt. „Nieplanowane”, który będzie można oglądać w polskich kinach od 1 listopada. To historia Aby Johnson, jednej z najmłodszych dyrektorek kliniki aborcyjnej (Planned Parenthood) w USA. Po dziesięciu latach pracy, w wyniku braków personelu medycznego, została ona poproszona o pomoc i asystowanie przy aborcji. To wydarzenie sprawiło, że diametralnie zmieniła poglądy na tę kwestię. Dzieło opowiadające historię Abby Johnson i odsłaniające kulisy przemysłu aborcyjnego  wstrząsnęło Ameryką. Po raz pierwszy od wielu lat świadomość społeczna na temat aborcji oraz zmian w prawie uległa tak radykalnej przemianie. Od czasu premiery, 9 stanów w USA zmieniło prawo na bardziej chroniące życie, a kilkuset pracowników klinik aborcyjnych odeszło z pracy. Burza spowodowana próbami ograniczenia dostępu do informacji o filmie, a później trudności dystrybucyjne wywołały z kolei debatę o współczesnej cenzurze w mediach społecznościowych i wolności słowa, która otarła się nawet o amerykański Kongres. Niedługo po premierze było jasne, że „Nieplanowane” to coś więcej i niż film – to zjawisko kulturowe i społeczne.
„Nieplanowane” to film, który zmienia świadomość ludzi. Ruchy pro-life także w Polsce traktują to niezwykłe dzieło jako wielką szansę i apelują, by włączyć się w jego popularyzację. W akcję promocji filmu, obok organizacji pro-life, włączyło się wiele wspólnot kościelnych, CitizenGo i wiele innych. Wszyscy oni są zgodni: Ten film powinien zobaczyć każdy w Polak.
Więcej informacji o filmie na plakacie i na www.rafaelfilm.pl oraz na www.nieplanowanewpolsce.pl

       

                                                                           29 Niedziela Zwykła, 2019.10.20
 1. Październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiane są każdego dnia, włącznie z niedzielą, o godz. 16.30. Dzieci zapraszamy na nie szczególnie w środy i piątki.
 2. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Na stoliku znajdują się dwa rodzaje kartek wypominkowych, na których można zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. „Wypominki listopadowe” odczytywane będą jedynie w miesiącu listopadzie. Za poleconych zmarłych modlić się będziemy w czasie nabożeństw różańcowych, każdego dnia o godz. 16.30. Na kartkach „wypominków całorocznych” natomiast, prosimy zapisywać zmarłych, których imiona i nazwiska odczytywać będziemy w całym roku 2020, w dni niedzielne przed mszą św. o godz. 11.00. Prosimy jednocześnie o staranne, czytelne i logicznie jasne wypełnianie tych karteczek. Niekiedy bowiem zdarza się że nie wiemy do jakiego nazwiska przyporządkować należy dane imię, lub też nie wiemy czy jest to imię męskie czy może żeńskie. W przypadkach nazwisk trudnych do wymówienia, pochodzących z innych języków, pomocne może też być wskazanie właściwej wymowy fonetycznej. Zarówno listopadowe jak i całoroczne wypominki składać można w zakrystii.

                                                                           28 Niedziela Zwykła, 2019.10.13
 1. Październikowe nabożeństwa różańcowe odprawiane są każdego dnia, włącznie z niedzielą, o godz. 16.30. Dzieci zapraszamy na nie szczególnie w środy i piątki.
 2. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Rejonu Grudziądzkiego zaprasza małżonków, rodziców
  i wychowawców na II Kongres Rodzin Rejonu Grudziądzkiego pt. Kościół w służbie rodziny. Odbędzie się on 19 października w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu na Strzemięcinie (cz. I) oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu przy ul. Korczaka 23 (cz. II). Po Mszy św. przewidziano dwie sesje: pierwsza poświęcona zostanie szczęściu w małżeństwie i rodzinie oraz Koncepcji Poradnictwa Rodzinnego, druga relacjom rodziców i wychowawców z nastolatkami w rodzinie. Rodzice, którzy przybędą z małymi dziećmi będą mogli oddać dzieci pod opiekę na zorganizowane dla nich specjalne spotkanie animacyjne. Dokładny program podany jest na stronie internetowej parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu www.maksymilian.grudziadz.pl i u nas na ulotce oraz na naszej stronie.
 3. Miesiąc październik jest w tym roku nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Plan obchodów tegoż miesiąca w diecezji toruńskiej zamieszczony jest na plakacie.
 4. W zakrystii są do nabycia 2 egzemplarze „Kalendarza Rolników” w kolorowej, książkowej formie. Cena: 24 zł.
 5. Zbliża się listopad, miesiąc szczególnej modlitwy za zmarłych. Na stoliku znajdują się dwa rodzaje kartek wypominkowych, na których można zapisywać imiona i nazwiska bliskich zmarłych. „Wypominki listopadowe” odczytywane będą jedynie w miesiącu listopadzie. Za poleconych zmarłych modlić się będziemy w czasie nabożeństw różańcowych, każdego dnia o godz. 16.30. Na kartkach „wypominków całorocznych” natomiast, prosimy zapisywać zmarłych, których imiona i nazwiska odczytywać będziemy w całym roku 2020, w dni niedzielne przed mszą św. o godz. 11.00. Prosimy jednocześnie o staranne, czytelne i logicznie jasne wypełnianie tych karteczek. Niekiedy bowiem zdarza się że nie wiemy do jakiego nazwiska przyporządkować należy dane imię, lub też nie wiemy czy jest to imię męskie czy może żeńskie. W przypadkach nazwisk trudnych do wymówienia, pochodzących z innych języków, pomocne może też być wskazanie właściwej wymowy fonetycznej. Zarówno listopadowe jak i całoroczne wypominki składać można w zakrystii.
 6. W dniu dzisiejszym, podobnie jak każdego roku, w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w całej Polsce oraz w środowiskach polonijnych obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II., tym razem pod hasłem "Wstańcie, chodźmy!". Polacy gromadzą się więc dziś na liturgiach, nabożeństwach, czuwaniach modlitewnych, medytacjach oraz konferencjach poświęconych nauczaniu Ojca Świętego. Odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do solidarności z ubogimi jest organizowana w dniu dzisiejszym publiczna zbiórka pieniędzy, w której corocznie udział bierze blisko 100 tysięcy wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia uzdolnionym młodym ludziom pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji. Można ich też wesprzeć SMS-em o treści "STYPENDIA" pod numer 74 265. Więcej informacji na stronie fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia i na www.dzielo.pl.
 7. W najbliższy wtorek, o. Sebastian uda się na półroczny pobyt do swego rodzinnego domu aby otoczyć opieką własnych rodziców, którzy ze względu na wyjątkowo trudną sytuację zdrowotną, znaleźli się w szczególnej potrzebie. Minister Prowincjalny wraz z radą udzielił mu na ten czas opieki swojego błogosławieństwa. W tym czasie nieobecności o. Sebastiana będzie nam pomagał ks. Łukasz, który już do nas przybył a którego serdecznie witamy.
 8. Na koniec pragniemy jeszcze raz bardzo gorąco zachęcić wszystkich do udziału w dzisiejszych wyborach. Niech losy naszej ojczyzny nie będą nawet po części dziełem przypadku, przez ignorancję, obojętność, zaniedbanie czy lenistwo obywateli uprawnionych do głosowania a nie doceniających, czy wręcz lekceważących swoje prawo do decydowania o naszej wspólnej przyszłości. Wiemy że w takich momentach nie wystarcza oglądnie transmisji i sprawozdań. Trzeba jeszcze osobiście udać się do lokalu wyborczego. Zachęcamy więc też do mobilizacji innych, wam wiadomych bliskich.

                                                                           27 Niedziela Zwykła, 2019.10.06

 
1.    Dziś (niedziela), po mszy św. o godz. 9.00 odbędzie się krótkie spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii św.
2.    Młodzież, która 24 października br. przyjmie sakrament bierzmowania będzie miała swoje obowiązkowe spotkanie dzisiaj (niedziela, 6 października), po mszy św. o godz. 11.00, natomiast młodzież pierwszych klas szkół ponadpodstawowych – lub ewentualnie starszą - zapraszamy do zgłaszania swojej kandydatury na rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania w przyszłym roku.
3.    W tym tygodniu rozpoczęliśmy październikowe nabożeństwa różańcowe o godz. 16.30. Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej natomiast, obchodzić będziemy w dniu jutrzejszym. Dzieci zapraszamy na nie szczególnie w środy i piątki a nie we wtorki i czwartki – jak to już zaczęliśmy ogłaszać. Po pierwszym spotkaniu z rodzicami okazało się bowiem że ze względu na ich zajęcia szkolne i pozaszkolne najlepiej odpowiadają im właśnie środy i piątki..
4.    Zarówno ministranci jak i scholka, mają swoje spotkania w soboty o godz. 10.00.
5.    XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!” obchodzić będziemy w bieżącym roku w niedzielę, 13 października. Z tej okazji, jak co roku, w całym kraju organizowana jest przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Szczegóły na ulotce.
6.    Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Rejonu Grudziądzkiego zaprasza małżonków, rodziców
i wychowawców na II Kongres Rodzin Rejonu Grudziądzkiego pt. Kościół w służbie rodziny. Odbędzie się on 19 października w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Grudziądzu na Strzemięcinie (cz. I) oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu przy ul. Korczaka 23 (cz. II). Po Mszy św. przewidziano dwie sesje: pierwsza poświęcona zostanie szczęściu w małżeństwie i rodzinie oraz Koncepcji Poradnictwa Rodzinnego, druga relacjom rodziców i wychowawców z nastolatkami w rodzinie. Rodzice, którzy przybędą z małymi dziećmi będą mogli oddać dzieci pod opiekę na zorganizowane dla nich specjalne spotkanie animacyjne. Dokładny program podany jest na stronie internetowej parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu www.maksymilian.grudziadz.pl i u nas na ulotce oraz na naszej stronie.
7.    Miesiąc październik jest w tym roku nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Plan obchodów tegoż miesiąca w diecezji toruńskiej zamieszczony jest na plakacie.
8.    W załączniku do ogłoszeń zamieszczamy Słowo Przewodniczącego KEP przed wyborami parlamentarnymi 2019. Oto jego treść:


 
                                                             


                                                                            26 Niedziela Zwykła, 2019.09.29
 1. Dziś (niedziela), po mszy św. o godz. 9.00 odbędzie się pierwsze spotkanie rodziców i dzieci pragnących przyjąć Pierwszą Komunię św. w przyszłym roku.
 2. Młodzież, która 24 października br. przyjmie sakrament bierzmowania będzie miała swoje obowiązkowe spotkanie w niedzielę, 6 października, po mszy św. o godz. 11.00, natomiast młodzież pierwszych klas szkół ponadpodstawowych zapraszamy do zgłaszania swojej kandydatury na rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania w przyszłym roku.
 3. W tym tygodniu przypadają pierwsze dni miesiąca. W piątek kapłan uda się do chorych a w sobotę odprawimy nabożeństwo pierwszosobotnie, po mszy św. o godz. 17.00.
 4. W tym tygodniu wspominamy św. Tereskę z Lisieux, Świętych Aniołów Stróżów i św. Faustynę a 4 października obchodzić będziemy ur. św. Franciszka z Asyżu. Msze święte odprawiane będą o godz. 7.00 i o 17.00.
 5. We wtorek rozpoczynamy październikowe nabożeństwa różańcowe o godz. 16.30. Dzieci zapraszamy na nie szczególnie we wtorki i czwartki.
 6. Zarówno ministranci jak i scholka, mają swoje spotkania w soboty o godz. 10.00.
 7. Urząd gminny w Radzyniu Chełmińskim organizuje bezpłatne szkolenia w ramach programu „E-aktywni mieszkańcy Gminy Radzyń Chełmiński”. Szczególnie polecane są one osobom starszym lub rozpoczynającym przygodę z komputerem, smartfonem czy internetem, aby potrafili kontrolować działalność swojego dziecka w sieci. Wspomniane szkolenia ruszają w następujących kierunkach: Rodzice w internecie, mój biznes w sieci, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, tworzę własną stronę internetową (blog), rolnik w sieci i kultura w sieci. Szczegóły na plakatach.
 8. Siostry Pasterki z Jabłonowa Zamek zapraszają dziewczęta w wieku 13+ na spotkania pod hasłem „Cała Piękna”. Odbędą się one w dniach 4-6 października. Szczegóły na plakacie.
 9. Miesiąc październik jest w tym roku nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Plan obchodów tegoż miesiąca w diecezji toruńskiej zamieszczony jest na plakacie.
 10. Na koniec przekazujemy informację Wydziału Katechetycznego diecezji toruńskiej: W ostatnich miesiącach nasilają się zagrożenia dla dobra dzieci wynikające z wprowadzania do szkół zajęć ingerujących w sposób niewłaściwy dla sfery ich seksualności i rozwoju psychospołecznego. Dlatego przypominamy o prawach jakie przysługują rodzicom w zakresie procesu wychowania. Konstytucja gwarantuje prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Skuteczna ochrona dzieci przed deprawacją wymaga od rodziców nie tylko wiedzy, ale i zaangażowania. Obowiązujące przepisy pozwalają rodzicom dzieci skutecznie wpływać na sytuację w szkole. Instrumentem z jakiego można skorzystać jest złożenie oświadczenia wychowawczego przypominającego, że na udział dziecka w jakichkolwiek zajęciach nieobowiązkowych potrzebna jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, którą poprzedzić powinno przekazanie mu szczegółowych informacji na temat programu oraz podmiotu, który ma je prowadzić. Drugim ważnym instrumentem jest włączenie się rodziców w prace „trójek klasowych” i rad rodziców, którym przepisy dają szerokie kompetencje i pozwalają istotnie wpływać na sytuację w szkole. Współpraca szkoły z jakimkolwiek stowarzyszeniem wymaga wyrażenia przez Radę Rodziców pozytywnej opinii.

  Więcej informacji na stronie Episkopatu: https://episkopat.pl/komunikat-biskupow-diecezjalnych-ochrona-przed-seksualizacja-w-szkolach-i-modlitwa-w-intencji-ofiar-ii-wojny-swiatowej-oraz-o-pokoj-na-swiecie/


                                                                          25 Niedziela Zwykła, 2019.09.22
 1. Dziś (w niedzielę) odbędzie się powakacyjne spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Kandydatów zapraszamy do salki katechetycznej po mszy św. o godz. 11.00. Sama uroczystość udzielenia tego sakramentu, z udziałem biskupa Wiesława Śmigla, będzie miała miejsce w czwartek, 24 października w naszym kościele. Całą tę grupę młodzieży polecamy Waszym modlitwom. Natomiast młodzież z pierwszych klas ponadpodstawowych, która jeszcze nie przyjęła bierzmowania, serdecznie zapraszamy do zgłaszania już teraz swojej kandydatury przyjęcia tego sakramentu na przyszły rok. Przygotowania w tej nowej grupie rozpoczniemy w miesiącu październiku br.
 2. W przyszłą sobotę, 28 września, obchodzić będziemy 90-tą rocznicę powstania OSP w Rywałdzie. Obchody rozpoczną się mszą św. o godz. 13.00, po czym nastąpi Apel i przekazanie oraz poświęcenie nowego, lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Rywałd wraz z następującym po tym poczęstunkiem.
 3. Rodziców i dzieci pragnące przyjąć Pierwszą Komunię Świętą zapraszamy na pierwsze spotkanie w przyszłą niedzielę, 29 września, po mszy św. o godz. 9.00.
 4. Zarówno ministranci jak i scholka, mają swoje spotkania w soboty o godz. 10.00.
 5. Urząd gminny w Radzyniu Chełmińskim organizuje bezpłatne szkolenia w ramach programu „E-aktywni mieszkańcy Gminy Radzyń Chełmiński”. Szczególnie polecane są one osobom starszym lub rozpoczynającym przygodę z komputerem, smartfonem czy internetem, aby potrafili kontrolować działalność swojego dziecka w sieci. Już od tego tygodnia, wspomniane szkolenia ruszają w następujących kierunkach: Rodzice w internecie, mój biznes w sieci, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, tworzę własną stronę internetową (blog), rolnik w sieci i kultura w sieci. Szczegóły na plakatach. Na innym plakacie znajdziemy również informację na temat bezpłatnego badania słuchu, które będzie miało miejsce w przyszły czwartek, 26 września, w Radzyniu Chełmińskim, na parkingu Przychodni Lekarskiej przy ulicy 1000-lecia 21.
 6. Siostry Pasterki z Jabłonowa Zamek zapraszają dziewczęta w wieku 13+ na spotkania pod hasłem „Cała Piękna”. Odbędą się one w dniach 4-6 października. Szczegóły na plakacie.
 7. Dzieci, młodzież i osoby dorosłe zapraszamy na dzień misyjny do Chełmna, który odbędzie się w dniu 19 września. Z naszego dekanatu organizowany będzie autokar. Chętnych prosimy zgłaszać się do swoich proboszczów już tylko dzisiaj. Więcej informacji na plakacie.
 8. Na koniec przekazujemy informację Wydziału Katechetycznego diecezji toruńskiej: W ostatnich miesiącach nasilają się zagrożenia dla dobra dzieci wynikające z wprowadzania do szkół zajęć ingerujących w sposób niewłaściwy dla sfery ich seksualności i rozwoju psychospołecznego. Dlatego przypominamy o prawach jakie przysługują rodzicom w zakresie procesu wychowania. Konstytucja gwarantuje prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Skuteczna ochrona dzieci przed deprawacją wymaga od rodziców nie tylko wiedzy, ale i zaangażowania. Obowiązujące przepisy pozwalają rodzicom dzieci skutecznie wpływać na sytuację w szkole. Instrumentem z jakiego można skorzystać jest złożenie oświadczenia wychowawczego przypominającego, że na udział dziecka w jakichkolwiek zajęciach nieobowiązkowych potrzebna jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, którą poprzedzić powinno przekazanie mu szczegółowych informacji na temat programu oraz podmiotu, który ma je prowadzić. Drugim ważnym instrumentem jest włączenie się rodziców w prace „trójek klasowych” i rad rodziców, którym przepisy dają szerokie kompetencje i pozwalają istotnie wpływać na sytuację w szkole. Współpraca szkoły z jakimkolwiek stowarzyszeniem wymaga wyrażenia przez Radę Rodziców pozytywnej opinii.
  Więcej informacji na stronie Episkopatu: https://episkopat.pl/komunikat-biskupow-diecezjalnych-ochrona-przed-seksualizacja-w-szkolach-i-modlitwa-w-intencji-ofiar-ii-wojny-swiatowej-oraz-o-pokoj-na-swiecie/


                                                                          24 Niedziela Zwykła, 2019.09.15
 
 1. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i życzliwość nam okazaną w przygotowaniach do uroczystości odpustowych. Dziękujemy za wszystkie dary złożone do naszej kuchni i gospodarstwa, za wszystkie ofiary złożone na wydatki związane z organizowaniem odpustu i za wszystkie prace fizyczne wolontariuszy tak w dniach poprzedzających odpust, jak i w czasie jego trwania: w kuchni, w kościele i na zewnątrz kościoła. Wdzięczni jesteśmy za wyroby cukiernicze i dekoracje kościoła oraz ołtarza polowego. Dziękujemy naszym parafianom za wywóz śmieci cmentarnych a pracownikom z ramienia gminy za prace porządkowe wokół kościoła. Dziękujemy władzom gmin Radzynia i Książek za wypożyczenie nam ławek i sprzętu potrzebnego do odprawienia sumy odpustowej. Dziękujemy też naszej scholce pod opieką s. Łucji za przygotowanie oprawy muzycznej i ministrantom za służbę na tych mszach, które nie koniecznie wybraliby sami ze względu na osobiste plany rodzinne. W obowiązkach odpustowych pomagali nam też bracia klerycy z Lublina. Powrócą oni już z całą grupą kleryków na doroczne swoje rekolekcje zakonne tuż przed rozpoczęciem kolejnego roku akademickiego, czyli w przyszłą sobotę, 21 września i pozostaną z nami na skupieniu do 28 września. Polecamy ich zatem Waszej modlitwie.
 2. W najbliższy wtorek obchodzimy święto stygmatów św. Franciszka a w sobotę św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.
 3. W przyszłą niedzielę odbędzie się powakacyjne spotkanie młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. Kandydatów zapraszamy do salki katechetycznej po mszy św. o godz. 11.00. Sama uroczystość udzielenia tego sakramentu, z udziałem biskupa Wiesława Śmigla, będzie miała miejsce w czwartek, 24 października w naszym kościele. Całą tę grupę młodzieży też polecamy Waszym modlitwom. Natomiast młodzież z pierwszych klas ponadpodstawowych, która jeszcze nie przyjęła bierzmowania, serdecznie zapraszamy do zgłaszania już teraz swojej kandydatury przyjęcia tego sakramentu na przyszły rok. Przygotowania w tej nowej grupie rozpoczniemy w miesiącu październiku br.
 4. Rodziców i dzieci pragnące przyjąć Pierwszą Komunię Świętą zapraszamy na pierwsze spotkanie w niedzielę, 29 września, po mszy św. o godz. 9.00.
 5. Ministranci mają swoje zbiórki w soboty o godz. 10.00.
 6. Siostry Pasterki z Jabłonowa Zamek zapraszają dziewczęta w wieku 13+, na spotkania pod hasłem „Cała Piękna”. Odbędą się one w dniach 4-6 października. Szczegóły na plakacie.


                                                                          22 Niedziela Zwykła, 2019.09.01
 1. W związku z dzisiejszymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pan Wojciech Kolarski zwrócił się do bpa Wiesława Śmigla z prośbą o uczczenie tego wydarzenia poprzez wybicie dzwonów kościelnych w całej diecezji o godz. 14.00. Pisze on m.in. tak: „W niedzielę 1 września 2019, na Pl. Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Warszawie odbędą się obchody 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, a także ponad 40 delegacji zagranicznych, w tym głów państw i szefów rządów, przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz wszystkich innych przybyłych gości. Znakomitym dopełnieniem tej szczególnej chwili byłoby przyłączenie się Polaków do wspólnego upamiętnienia przez bicie dzwonów kościelnych, by to ważne przesłanie w sposób symboliczny nieść dalej.” Bicie dzwonów, również w naszym sanktuarium, będzie zatem wyjątkową formą wspomnienia o ofiarach najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości i oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy z najwyższym poświęceniem bronili ojczyzny.
 2. W piątek rozpoczynamy parafialne uroczystości odpustowe, które potrwają do niedzieli. Niedzielną sumę odpustową odprawi ordynariusz naszej diecezji, ks. bp Wiesław Śmigiel. We wszystkie trzy dni, Słowo Boże głosić nam będzie o. Władysław Bodziony ze zgromadzenia Redemptorystów. Szczegóły uroczystości znajdują się na plakacie, ulotkach i na naszej stronie. Nowością będzie prelekcja o ks. Wincentym Frelichowskim w 20 rocznicę jego beatyfikacji. Prelekcja w formie dynamicznej i nowoczesnej prezentacji multimedialnej będzie miała miejsce w sobotę przy ognisku o godz. 18.30. Przeprowadzi ją pan Robert Zadura, były dyplomata Polski w Niemczech i historyk rodem z Brodnicy. Drugą nowością będzie nabożeństwo uzdrowienia po mszy św. piątkowej a trzecią – popołudniowe nabożeństwo pierwszosobotnie. Prosimy zabierać ze sobą ostatnie już ulotki i udostępniać tym, którzy są lub mogą być zainteresowani przybyciem do naszego sanktuarium w tych dniach. Grochówkę dla pielgrzymów przygotowuje w tym roku Stara Ruda i Blizienko gdzie radni zbierają małe datki na potrzebne do jej ugotowania artykuły spożywcze. Dziękujemy za do tej pory ofiarowane do naszej kuchni produkty spożywcze i rolne i dziękujemy za te, które jeszcze napłyną, szczególnie za wypieki różnych słodkich ciast. Jak co roku prosimy również o wyrozumiałość i gościnność względem wszystkich zmotoryzowanych gości, którzy poszukiwać będą miejsc parkingowych. Nasz wrześniowy odpust jest już tradycyjnie dniem dożynek. Stąd zachęcamy i prosimy o przygotowanie wieńców dożynkowych, które poświęcimy podczas sumy, dziękując Bogu za tegoroczne plony. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcamy aby tego dnia wszystkim chorym umożliwić przybycie do kościoła na wieczorną mszę św., dla nich przeznaczoną. Wówczas będzie też udzielany sakrament chorych. Do tych osób, które nie będą mogły przybyć do kościoła, kapłan uda się jak zwykle aby ich nawiedzić z posługą sakramentalną we własnym ich domu.
 3. W sobotę 14 września, we Włocławku, rozpocznie się masowe wydarzenie religijne pod nazwą „Polska pod Krzyżem”. Jest ono organizowane przez Diecezję Włocławską i zespół Fundacji „Solo Dios Basta” i jest już trzecim takim wydarzeniem po „Pokucie” i „Różańcu do granic”. Miejscem będzie lotnisko Włocławek-Kruszyn. Wydarzenie rozpoczyna się w sobotnie święto Podwyższenia Krzyża, 14 września o godzinie 11:00 a zakończy się w niedzielny poranek w święto Matki Bożej Bolesnej. Szczegóły na stronie: www.polskapodkrzyzem.pl.
undefined

                                                                          21 Niedziela Zwykła, 2019.08.25
 
 1. W dniu dzisiejszym (niedziela), mają miejsce dożynki gminne w Radzyniu Chełmińskim. Rozpoczynają się one mszą św. o godz. 11.00. Jutro zaś (poniedziałek) o tej samej porze, odpust w ur. Matki Bożej Częstochowskiej i dożynki w Książkach. U nas natomiast msze święte tego dnia sprawowane są o godz. 07.00 i o 17.00.
 2. Za dwa tygodnie obchodzimy parafialne uroczystości odpustowe w Rywałdzie. Początek w piątek 6 września a zakończenie w niedzielę. Sumę odpustową odprawi ordynariusz naszej diecezji, ks. bp Wiesław Śmigiel. We wszystkie trzy dni, Słowo Boże głosić nam będzie o. Władysław Bodziony ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (CSsR), czyli ze zgromadzenia Redemptorystów. Szczegóły uroczystości znajdują się na plakacie, ulotkach i na naszej stronie. Prosimy zabierać ze sobą ulotki i udostępniać tym, którzy są lub mogą być zainteresowani przybyciem do naszego sanktuarium w tych dniach. Grochówkę dla pielgrzymów przygotowuje w tym roku Stara Ruda i Blizienko. W najbliższych dniach radni tych wiosek zbierać będą ofiarki na potrzebne do jej ugotowania artykuły spożywcze. Bardzo też prosimy o wsparcie nas w kuchni parafialnej. Chętnie przyjmiemy jakiekolwiek produkty, plony czy drób, które w tych dniach będą nam potrzebne. Już z góry dziękujemy szczególnie serdecznie za wypieki różnych słodkich ciast. Jak co roku prosimy również o wyrozumiałość i gościnność względem wszystkich zmotoryzowanych gości, którzy poszukiwać będą miejsc parkingowych.
Nasz wrześniowy odpust jest już tradycyjnie dniem dożynek. Stąd zachęcamy i prosimy o przygotowanie wieńcy dożynkowych, które poświęcimy podczas sumy, dziękując Bogu za tegoroczne plony.
 1. W sobotę 14 września, we Włocławku, rozpocznie się masowe wydarzenie religijne pod nazwą „Polska pod Krzyżem”. Jest ono organizowane przez Diecezję Włocławską i zespół Fundacji „Solo Dios Basta”. Miejscem będzie lotnisko Włocławek-Kruszyn. To odpowiedź na bluźnierstwa i inne przejawy antychrześcijańskiej ofensywy. „W ostatnim czasie wzmogły się ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk – mówią organizatorzy. Bluźnierstwa zaczęły się szerzyć na nieznaną nam skalę. Jesteśmy chrześcijanami, ludźmi nadziei i znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Dlatego zapraszamy wszystkich na wspólną modlitwę w blasku Krzyża Chrystusowego”. Wydarzenie rozpoczyna się w sobotnie święto Podwyższenia Krzyża, 14 września o godzinie 11:00. Wszystkich uczestników prosimy o jak najwcześniejsze przybycie. Podróż na miejsce może mieć charakter pielgrzymki. Wydarzenie składa się zasadniczo z dwóch części. W sobotę poprzez: sakrament spowiedzi, Mszę Świętą, konferencję, świadectwa z pomocą obrazów, muzyki i światła idziemy pod Krzyż. Wieczorem rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Druga część to całonocne czuwanie trwające do niedzielnego poranka w święto Matki Bożej Bolesnej. Przed wyjazdem najlepiej zarejestrować się na stronie www.polskapodkrzyzem.pl, gdzie też znajdują się dalsze informacje i szczegółowy program.
undefined


                                                                         © Kapucyni w Rywałdzie / © 2017 Wykonanie Marcin Koźliński / miasto Grudziądz / SYSPiR CMS
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Polityka Cookies